Malthe Krarup er ny Organisationssekretær i HRV

Hovedstadens Radikale Venstre har ansat Malthe Krarup som ny organisationssekretær i vælgerforeningen.

Det betyder samtidigt at vi siger farvel til Rasmus Pontoppidan, der har været hos vælgerforeningen siden efteråret 2015. Vi siger tak for det gode samarbejde og ønsker ham god vind på sin videre færd.

Malthe er 19 år gammel, student og dugfrisk økonomistuderende på Københavns Universitet. Han kommer til os fra en stilling som lukkeansvarlig i Fakta (så vi stoler på, at han ikke løber med kassen). Derudover har han det seneste år været Landskasserer fra Radikal Ungdom og siddet i deres forretningsudvalg. Her har han haft ansvaret for foreningens økonomi og været med til at drive den organisatoriske del af foreningen.

Hans mange erfaringer med at drive en større frivillig radikal forening er vi overbeviste om vil gøre at han falder hurtigt til her, og vi glæder os til at nyde godt af hans ungradikale gåpåmod her i vores forening.

Malthe er Brøndby-fan og bor på Amagerbro, hvorfra han holder meget af at rejse ud i den store vide verden som enhver god kosmopolitisk radikal.