Jobopslag: Politisk sekretær til HRV

Hovedstadens Radikale Venstre søger en ny politisk sekretær til at understøtte vælgerforeningens arbejde som politisk og organisatorisk bagland for radikale folkevalgte og kandidater og som medlemsorganisation for de ca. 1.900 medlemmer i Storkreds København, omfattende Københavns, Frederiksberg, Tårnby og Dragør kommuner.

Der er tale om en deltidsstilling til studenterløn, og den ugentlige arbejdstid er 10-15 timer efter nærmere aftale. Vi regner med at du kan udvise fleksibilitet omkring timetallet, særligt i forbindelse med valgkampe. Bemærk at der er tale om en forening af frivillige, og at en stor del af mødeaktiviteten derfor foregår uden for normal arbejdstid.

Vi tilbyder et job som giver indblik i den politiske proces og en betydelig del af ansvaret for landets største radikale vælgerforening. Sekretariatet består af den politiske sekretær og en organisationssekretær med fokus på foreningens økonomi, begge deltidsmedarbejdere. De to suppleres af en rengøringsmedhjælper, og vi forventer at tilknytte en studentermedhjælper med fokus på sociale medier og presse. Opgaverne udføres i øvrigt i tæt samarbejde med foreningens formandskab og forretningsudvalg.

De centrale arbejdsopgaver omfatter:
 Drift af foreningens lokaler
 Håndtering af medlemshenvendelser
 Håndtering af medlemsdatabasen
 Koordinering og kalenderstyring af foreningens aktiviteter
 Praktisk-organisatorisk forberedelse af større møder
 Kommunikation til medlemmer via hjemmeside og nyhedsbrev
 Diverse mindre administrative og praktiske opgaver

Det vil ydermere være en fordel hvis du:
 har erfaring med partiorganisationen
 har erfaring med at arbejde med frivillige
 har forståelse for it
 er udadvendt og en god kommunikator
 er systematisk og organiseret
 kan arbejde selvstændigt

Din primære arbejdsplads vil være i foreningens sekretariat som er beliggende i Kompagnistræde 22, 1208 Kbh K.

Ansøgningsfristen er 24. januar 2016, og vi forventer at kunne gennemføre jobsamtaler i ugen efter og håber at du kan tiltræde pr. 1. februar.

Er du interesseret i stillingen, kan du sende en ansøgning til sekretariat@radikalehovedstaden.dk. Vedlæg venligst kontaktinfo, cv og relevante uddannelsesbeviser.

Du er velkommen til at høre mere om stillingen ved at tage kontakt til formandskabet:

Formand Bo Nissen Knudsen, bo@nissenknudsen.dk, tlf. 3035 0172
Næstformand Viktor Dylander, viktor@radikalehovedstaden.dk, tlf. 4157 4828
Næstformand Felix Døssing, felixdoessing@gmail.com, tlf. 2484 5470