Hovedstadens Radikale Venstre søger organisationssekretær

Hovedstadens Radikale Venstre søger en ny organisationssekretær som, sammen med sekretariatslederen, skal understøtte foreningens aktiviteter. Stillingen er en deltidsstilling til studentertakst.

Hovedstadens Radikale Venstre er en aktiv og alsidig vælgerforening i konstant forandring. Vi er Radikale Venstres største vælgerforening med ¼ af alle medlemmer, og vi har en bred vifte af engagerede medlemmer, frivillige og regelmæssige politiske aktiviteter.

Foreningen har for nylig fået ny ledelse, og forberedelserne til den nært forestående valgkamp er allerede i fuld gang. Vi søger en organisationssekretær til at fungere som administrativ og organisatorisk tovholder med tiltrædelse snarest muligt.

Stillingsbeskrivelse
Sekretariatet består af sekretariatslederen og en organisationssekretær, begge deltidsmedarbejdere. Sekretariatet har et tæt administrativt samarbejde med formandskabet og forretningsudvalget og står for kontakten til partiets andre organisatoriske led.
Til daglig fungerer sekretariatet som vælgerforeningens administrative og organisatoriske omdrejningspunkt samt ledelsens politiske og organisatoriske sekretærer.

Dine primære opgaver som organisationssekretær er:

 • Økonomistyring, bogføring og regnskabsaflæggelse
 • Intern og ekstern kommunikation
 • Understøttelse af valgkampsforberedelser
 • Understøttelse af organisationsudvikling
 • Understøttelse af det frivillige engagement
 • Diverse øvrige praktiske og administrative opgaver

Det må ligeledes forventes, at der forekommer en del ad hoc-arbejde som koordineres og udføres i samarbejde med sekretariatslederen.

Din profil
Vi forestiller os, at du er under relevant uddannelse, er skarp, frisk, organiseret og brænder for politik. Det vil være en fordel hvis du har erfaring fra en frivillig forening. Arbejdet som organisationssekretær er meget selvstændigt og forudsætter evne til at overskue og prioritere mange arbejdsopgaver på samme tid.

Det er vigtigt at du:

 • er struktureret
 • har erfaring med tal og regnskaber
 • skriver sikkert og forståeligt dansk
 • har sans for organisationsudvikling
 • kan arbejde selvstændigt og håndtere fortrolighed
 • er initiativrig
 • forstår at engagere frivillige

Stillingen aflønnes til studentertakst og har et omfang på ca. 15 timer om ugen. Du skal dog være indstillet på fleksible arbejdstider og en del aftenarbejde i form af mødedeltagelse. I spidsbelastningsperioder, som i valgkampens slutfase, forventes det at timetallet kan justeres opad til fuld tid. Det primære arbejdssted er Hovedstadens Radikale Venstres lokaler på Kompagnistræde 22 i København.

Henvendelse
Hvis du har spørgsmål eller ønsker at høre mere om stillingen, kan du henvende dig til foreningens sekretariatsleder Simon Astrup på simon@radikalehovedstaden.dk, tlf. 5056 1848 eller formand Bo Nissen Knudsen på bo@nissenknudsen.dk, tlf. 3035 0172.

Ansøgningsfristen er 17. august kl. 12.00, og ansøgningen sendes pr. e-mail til job@radikalehovedstaden.dk. Vedlæg venligst cv og relevante papirer. Samtaler bliver afholdt løbende.

Vi forventer at du kan tiltræde stillingen så hurtigt som muligt, og senest i midten af juni, for at sikre en god oplæringsperiode.